Okrasné traviny se na našich zahradách začaly objevovat zhruba od poloviny dvacátého století, přičemž dokážou i v průběhu zimy učinit zahradu mnohem krásnější. Trsům trav však v tomto období hrozí nebezpečí, jež nepředstavuje mráz, ale vlhkost! Ta dokáže zavinit hnití kořenů, a proto je v zájmu každého zahrádkáře, aby vysoké trávy dobře zazimoval.
Okrasné trávy je před zimou chyba nechat bez povšimnutí i stříhat nad zemí
Velkou chybou by bylo vysoké trávy ještě před zimou ostříhat těsně nad zemí, protože tímto způsobem by se jen ulehčil vlhkosti průnik ke kořenům. Ponechání mohutných trsů bez ochrany ale také není ideálním řešením, protože je může sníh rozlomit a vlhkost pak dokoná zkázu. Z toho důvodu se okrasné trávy vážou do snopů nebo panáků jako obilí!
Svazování okrasných trav krok za krokem
Svazování se uskutečňuje ve třech krocích:
- Nejprve se musí těsně nad trsem ostříhat laty, protože jsou tvrdé a obtížně manipulovatelné. Litovat je není třeba, protože najdou své uplatnění v zimní suché dekoraci.
- Ostříhaný trs se poněkud zkroutí a sváže provázkem. Suchá stébla není na co šetřit! Je naopak nutné je dohromady svázat co nejpevněji k získání jistoty, že ochrana bude funkční až do jara.
- Jestliže se na zahradě vyskytují některé choulostivější okrasné trávy, je třeba je nejen svázat do panáka, ale následně ještě zakrýt spadaným listím a chvojím. K těmto trávám patří například kavyl obrovský, imperáta válcovitá nebo kortadérie. Byla by jistě velká škoda o tyto druhy přes zimu přijít.
Na zimu není třeba hnojit
Chvojí lze nastrkat do stěny ze stébel i ze stran, čímž se opět zabrání možnému průniku vlhkosti. Přihazování kompostu není před zimou nutné, k tomu se přistupuje až na jaře. To se také odstřihnout trsy trav zhruba ve výšce 10-15 cm nad zemí. Ze středu se potom musí vybrat i zbytky suchých listů.